دائرة التربية والمجتمع

אנחנו בחברה להגנת הטבע מאמינים שהחינוך לאהבת הארץ, ידיעתה ואהבתה באמצעות חיבור בלתי אמצעי לטבע ולסביבה הוא הכלי המשפיע והמשמעותי לשמירה על עתידה האקולוגי, הנופי והתרבותי של מדינת ישראל למען הדורות הבאים.

מי אנחנו?

החברה להגנת הטבע (ע”ר) היא הארגון הסביבתי הגדול והוותיק בישראל, ואחד הוותיקים בעולם. החברה היא עמותה ציבורית (עמותה רשומה) בלתי תלויה הפועלת שלא למטרת רווח.

החברה להגנת הטבע הוקמה בשנת 1953, על רקע המאבק נגד ייבוש אגם החולה. מאז ועד היום שמירת הטבע, הסביבה והנוף הישראליים היא עיקר פעילותנו. עובדי וחברי החברה להגנת הטבע, מקדישים את מרצם ואת זמנם לשמירה על הסביבה ועל הטבע הייחודי שהתברכנו בהם.

עיקרי העשייה שלנו באים לידי ביטוי בדרכים שונות: חינוך, מאבקים ציבוריים לשמירה על שטחים פתוחים, פעילות בקרב מקבלי החלטות, חברות בוועדות תכנון, עידוד טיילות ותיירות פנים, סימון שבילים, פעילות עם הציבור בערים וביישובים, יצירת שיתופי פעולה בין ארגוני סביבה וארגונים מסחריים.

פעילות החינוך בחברה להגנת הטבע מטרתה ליצור קהל רחב ומשמעותי של אוהבי הארץ, קהל בעל יכולת פליאה, זיקה רגשית ושאיפה ללימוד בין-תחומי של סוגיות בידיעת הארץ; קהל בעל עמדות וערכים של שייכות, אכפתיות ומחויבות, ושל אחריות לשמירת הטבע, הנוף ומורשת העם והאדם בישראל. 

אנו שואפים לקדם בקרב החברה האזרחית מנהיגות שתפעל בשותפות ותוך מעורבות הציבור למען שמירת הטבע, איכות הסביבה ומורשת העם והאדם בישראל.

היחידות שלנו

יחידות ההדרכה של החברה להגנת הטבע פרוסות מדן ועד אילת וממוקמות בערים הגדולות, בפריפריה, ובסמיכות לאתרי טבע ייחודיים. היחידות מספקות מגוון רחב של פעילויות בחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי, לילדים, נוער ומבוגרים. צוותי ההדרכה שלנו מורכבים ממתנדבי שנת שירות, שירות לאומי וחיילות וכן צוות הדרכה בוגר ומנוסה. החברה להגנת הטבע חרטה על דגלה איכות הדרכה, עומק תוכני, חיבור וקידום שמירה על ערכי הטבע והסביבה. לרשות החברה מטה העוסק באיכות ביטחון ובטיחות וכן בפיתוח תוכניות הדרכה חדשניות ואיכותיות. 

צילום: עמית אלקלאי

בתי ספר שדה

בתי ספר שדה מתמקדים בהדרכת בתי ספר ומטיילים מרחבי הארץ (טיולים יומיים ושנתיים), ליווי קבוצות נוער ופעילות בבתי הספר ועבודה עם הקהילה הסמוכה במטרה לטפח זיקה ושייכות לנופי הארץ, לערכיה ומורשתה, ולפתח מודעות לשמירה על הסביבה ונכונות לפעול לשגשוגה. בתי ספר שדה ממוקמים בסמיכות לאתרי הטבע מהיפים והחשובים בארץ ומספקים שירותי אכסניה למטיילים השונים.

חוגי הסיירות

בחוגי הסיירות והנוער החניכים לומדים ומכירים את הארץ דרך הרגליים בפעילות שבועית, טיולים ומסעות בדרגות קושי משתנות. חוג הסיירות שלנו מפתח עצמאות, אחריות, מנהיגות סביבתית, יכולת התמודדות עם קשיים, ידיעת הארץ ואהבת טיולים. בתום שנות התיכון משתלבים רבים מהבוגרים בשנת שירות בחברה להגנת הטבע וממשיכים להוביל ולהשפיע על מאות ילדים ובני נוער מרחבי הארץ.

קהילות ומל"שים

הקהילות העירוניות פועלות בשש ערים גדולות ומרכזיות וביישובים הסמוכים להן: ירושלים, גוש דן (תל אביב ומודיעין), חיפה וחדרה ובאר שבע ובשלוש ערים בגליל: קריית שמונה, שלומי ומעלות. הקהילות העירוניות פועלות עם הרשות המקומית והקהילה בחינוך הסביבתי בבתי הספר, עם נוער ופעילים וברשת של שותפויות אזוריות במטרה לחנך לשמירה ולהגנה על ערכי טבע, סביבה ונוף תרבות, הן בתוך הערים הן במרחב הנושק להן.

החברה הערבית

יחידות אלו פועלות בציבור הערבי על גווניו – דרוזים, מוסלמים, נוצרים, צ’רקסים ובדואים בגליל, במרכז ובדרום הארץ. הפעילות מכוונת לטיפוח זיקה ושייכות לנופים, לערכים ולמורשת, ומטרתה לפתח בקרב הציבור מודעות לשמירה על הסביבה המקומית והארצית. הפעילות מתקיימת בחינוך הפורמלי במגוון גילים ותוכניות, בחינוך הבלתי פורמלי באמצעות הפעלת קבוצות נוער מטיילות ובקרב הציבור הרחב דרך עידוד יוזמות מקומיות לשמירה על הסביבה ופעילות ענפה גם עם הקהל הבוגר.

רוצים להכיר מעט יותר את הפעילות ביחידות? מוזמנים להכנס לפייסבוק ולהתרשם.