בית לוי אשכול

צילום: עמיר בלבן

בית לוי אשכול, בניהולה של החברה להגנת הטבע, שוכן במבנה ההיסטורי ששימש כמעון הרשמי הראשון של ראשי ממשלת ישראל. בואו ללמוד בדרך חדשה וייחודית על הקמת מדינת ישראל ומנהיגיה הראשונים.

במרכז האינטראקטיבי החדש יוכלו המבקרים ליהנות מסיור חוויתי המשלב ישן עם חדש ואת העבר עם ההווה. התחנות הפזורות ברחבי הבית חושפות את המבקר לפועלו ולחייו של לוי אשכול. מרכז המבקרים בבית לוי אשכול משמר את תפקידו של הבית כמעון ראשי הממשלה, ושוחזרה בו תחושת הביתיות והעבר המפואר של המקום.

אנו מזמינים אתכם לפסוע בין פינות הבית וללמוד על אירועים שקרו בעשוריה הראשונים של המדינה, שהשלכותיהם ממשיכות ללוות אותנו עד היום. התמונות והתחנות האינטראקטיביות ברחבי הבית מלמדות בצורה חדשנית אודות הקמתה ועיצובה של מדינת ישראל –דרך עיני האנשים שהובילו אותה בשנותיה הראשונות.

סיפורו של הבית:
מעון ראש הממשלה ברחוב בן מימון בירושלים נבנה ב-1933 עבור יוליוס ג’ייקובס, בכיר בפקידות הממשל הבריטי וסגן מושל ירושלים. הבית תוכנן על ידי האדריכל בנימין צ’ייקין ובשונה מן המקובל בירושלים, המבנה נבנה בטון מזוין ללא חיפוי אבן. ב-1946 נהרג יוליוס ג’ייקובס בפיצוץ מלון המלך דוד. משפחתו יצאה את הבית ובשנים הבאות הוא הושכר על ידם למטרות ציבוריות שונות, כמו פעילות הסוכנות היהודית ומועדון חובבי התיירות.
ב-1950 הוסב הבית על ידי ממשלת ישראל לשמש כמעון ראש הממשלה. בשנים הבאות אוכלס המבנה על ידי ראשי הממשלה דוד בן-גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר. בימי כהונתו של משה שרת כראש הממשלה, הוא נותר להתגורר במעון שר החוץ ובתקופה זו ניתנה זכות הדיור בבית לשר האוצר לוי אשכול ולרעייתו אלישבע. בתקופה זו גם שופץ המבנה ונעשו בו שינויים. ב-1974, עם סיום כהונתה של גולדה מאיר, הועתק המעון למבנה חדיש והבית המיותם הוקדש לפעילות יד לוי אשכול, למימוש מטרותיה להנצחת זכרו ופועלו של ראש הממשלה אשכול.
בדצמבר 2016 נפתח לציבור בית לוי אשכול – מרכז מבקרים אינטראקטיבי אשר משמש להנחלת רעיונותיו ומעשיו של אשכול בפועלו למען ההתיישבות, הביטחון ופיתוח התשתיות בישראל. ייחודו של הבית נובע הן מחזותו המיוחדת ומצביונו הארכיטקטוני והן מזהות דייריו – ראשי ממשלת ישראל.

צילום: טל פסס
צילום: טל פסס
צילום: אילן נחום
Previous slide
Next slide

על לוי אשכול:
לוי אשכול כיהן כראש ממשלת ישראל בשנים 1964-69

לוי אשכול עלה לארץ בעלייה השנייה, עמד בראש מפעלי העלייה וההתיישבות, היה ממקימי חברת המים הלאומית-מקורות ומבכירי ארגון ההגנה. אשכול כיהן כשר החקלאות והפיתוח ולאחר מכן כשר אוצר במשך 11 שנים – התקופה הארוכה בהיסטוריה.
ב-1963 מונה אשכול לראש הממשלה ושר הביטחון. בתפקידים אלה הצליח להדק את יחסי החוץ של ישראל ובכלל זה עם ארצות הברית. אשכול דאג להתעצמותו של צה”ל ואת התחמשותו בנשק מתקדם והוביל לניצחון במלחמת ששת הימים ביוני 1967. כראש ממשלה פעל לטובת פיוס ואיחוי שסעים בחברה הישראלית.

בצד מרכז המבקרים, המקום מציע מגוון פעילויות הרצאות, סדנאות, סיורים באזור ועוד.

סוג הפעילות: מרכז מבקרים
איזור: ירושלים
עונה: כל השנה
גיל: כל גיל

לפרטים נוספים: 02-6313091 | jerusalem@gmail.com 

 סוג הפעילות: מרכז מבקרים    איזור: ירושלים   עונה: כל השנה   גיל: כל גיל

לפרטים נוספים:

02-6313091 | jerusalem@gmail.com 
בית לוי אשכול

אולי יעניין אותך גם: